Tartu Loomemajanduskeskus

Upcycling Clothes and Mind

Projekti eesmärk on tõsta teadlikkust moe- ja tekstiilitööstuses eksisteerivatest väljakutsetest, mis on seotud rohepöörde, jätkusuutilkkuse ja taaskasutuse võimalustega. Projekti raames viiakse ellu töötubasid ja üritusi, mis on suunatud erinevatele sihtgruppidele: õpetajad ja koolitajad, moe loojad ja tarbijad, noored ja eakad, ettevõtjad ja ettevõtluse tugiorganisatsioonid. Üritustel on sihtgruppide vajadustest erinevad eesmärgid – teadlikkuse tõstmine, jätkusuutliku tarbimise ja taaskasutuse õpetamine, uute metoodikate väljatöötamine õpetajatele ja koolitajatele ülaltoodud teemade avamiseks ja koolitamiseks.

Projekti väljundid:

  1. Parimate praktikate kogumik, kus on kirjeldatud projekti partnerriikidest pärit häid näiteid jätkusuutliket moeettevõtetest või tegevustest
  2. Koolitused, õppepäevad ja võrgustikuüritused, mis toetavad sihtgruppide teadlikkuse tõstmist ja kogemuste jagamist projekti teemadel
  3. Juhend, kus kirjeldatakse koostöise õppimise võimalusi ning parimaid praktikaid, mis toetavad osalejate isikliku initsiatiivi võtmist ja käitumisharjumuste muutmist. Juhend kirjeldab nii eraisikutele kui ke ettevõtetele suunatud tegevuste näiteid ja kirjeldab metoodikaid.
  4. Juhend koolitajatele ja loomeinimestele koolituste läbiviimiseks jätkusuutliku moe ja tarbimisharjumuste teemadel
  5. Projekti tegevusi koondav raport koos järelduste ja soovitustega.

    Euroopa Komisjoni toetus käesoleva väljaande koostamisele ei tähenda väljaandes esitatud sisu kinnitamist. Väljaandes esitatud sisu peegeldab vaid autorite seisukohti. Euroopa Komisjon ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.

Loe brošüüri siit

Partnerluspõhise õppe võimalused jätkusuutliku moe teemade õpetamisel

 

Pilootprojektid
Töötoad, ideed ja lahendused
Kliimakriis esitab meile kõigile järgmistel aastakümnetel olulisi väljakutseid. Meie kohustus on leida lahendusi. Selle projekti eesmärk oli välja töötada uusi õpikäsitusi, mis ühendavad ökoloogilist haridust ja keskkonnateadlikkuse edendamist uuendusliku lähenemisega moele. Väljatöötatud projektid võimaldavad osalejatel õppida ümbertöötlemist, saades seeläbi parema ülevaate säästvast rõivatootmisest.

Projekti jooksul töötas iga partnerorganisatsioon välja ja viis läbi mitmeid töötubasid ja tegevusi, mis pakkusid teavet, ideid ja loomingulisi impulsse moe jätkusuutlikkuse suurendamiseks.

HochVier – Germany
HochVier korraldas kaks töötuba kiirmoe, tarbijakäitumise, kirbuturgude ja second-hand-ostu teemadel. Vastastikuse õppimise algatuste eesmärk oli tõsta noorte täiskasvanute teadlikkust jätkusuutlikkusest tekstiilitööstuses, arendada arusaamist kiirmoega seotud väljakutsetest ja julgustada osalejaid oma kogemusi teistega jagama.

AMRELARTE – Portugal
Portugalis toimus õmblustöökojas igakuine jätkusuutlikkuse teemaline töötuba, mille eesmärk oli kujundada ümber vanu rõivaesemeid. Sellele järgnes veel üks moeprojekt nimega “Mercado de Trocas”, mis oli riiete vahetusturg, kus sai uue disainiga esemeid vahetada.

TCCI – Estonia
Töötubade seeria eesmärk oli uurida isikliku stiili erinevaid aspekte ja neid jätkusuutlikult rakendada. See saavutati stiilsete nahast aksessuaaride valimise, rõivaste täiustamise väikeste detailidega ja rõivaste loomingulise ümberkujundamisega.

Workshops in Skopje, North Macedonia
Põhja-Makedoonia töötuba toimus lasteaias. Lapsed lõid vanadest kangajääkidest uusi esemeid, näiteks põlled. See töötuba viidi läbi projekti “Ära osta uut – tee vana ümber” ja teise jätkusuutlikkuse algatuse raames.

Uni-T AUSTRIA
Grazis toimus põlvkondadevaheline töötuba kiirmoe mõju kohta. Sellele järgnes mitmepäevane õmblustöötuba, mis keskendus spetsiaalselt upcyclingule. Tulemuseks olid lahedad ja moodsad rõivad, mis näitavad, et jätkusuutlikkus ja mood ei välista üksteist.

Rahastusprogramm: Erasmus+

Partnerid:

  • HochVier – Gesellschaft für politische und interkulturelle Bildung e.V, Germany
  • uniT GmbH, Austria
  • EcoLogic, The Republic of North Macedonia
  • AMARELARTE, Portugal
  • Tartu Loomemajanduskeskus, Eesti

Projekti periood: 01.03.2022-30.07.2024
Eelarve: 222 095,00 eur
Tartu Loomemajanduskeskuse eelarve: 29 976,00 eur

Upcycling