Tartu Loomemajanduskeskus

LMK logo

ANTONIUSE MOEETENDUS

Tartu Loomemajanduskeskuse poolt 2013. aastal ellu kutsutud Antoniuse Moeetendus tutvustab eesti moeloojaid ja nende poolt loodud disainrõivaid ja aksessuaare, mis on suunatud erinevas vanuses ja kehatüübiga inimestele ning väärtustavad uus- või taaskasutust ja rohelist mõtteviisi. Etenduse märksõnadeks on rõivaste kantavus, praktilisus ja kehapositiivsus.

Disainerid etendustele valib välja zürii, järgides eelpooltoodud põhimõtteid. Kõik väljavalitud disainerid läbivad kuukuulise koolitusprogrammi, mille raames neid koolitatakse ja toetatakse oma kollektsiooni esitlemiseks moelaval.

Antoniuse moeetendus on üks kolmest Estonian Fashion Festivali moeetendusest.

ÜLDINFO
VIDEOD
PODCAST

Antoniuse moeetendusest räägivad 2024. aasta Antoniuse moeetenduse juht Triinu Hansen, Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen ja Estonian Fashion Festivali Showroomi korraldaja Piret Vapajeva. Vestlust juhib Key Külaots. Episood on salvestatud märtsis 2024.
Kuula saadet SIIT!

Antoniuse moeetenduse ajalugu

Antoniuse moeetendus sai alguse 2013. aastal, mil Tartu Loomemajanduskeskus korraldas Tartus, Antoniuse õues Tartu moe- ja aksessuaaridisainerite loomingut tutvustava etenduse pealkirjaga „Kapist välja!“. Etendus esitles Antoniuse õues tegutsevaid disainereid ja pälvis palju tähelepanu.

Kui esimestel aastatel oli moeetenduse märksõnadeks elujaatav värskus, nooruse õhin ning imetabased ideed, siis alates 2020-ndatest pööratakse suurt tähelepanu kollektsiooni kantavusele, selle jätkusuutlikule loomisele ja moeloomingu suunatusele erinevatele sihtgruppidele. Märksõnadeks on roheline mõtteviis, taaskasutus ja kehapositiivsus.

Läbi aegade on Antoniuse moeetenduse eesmärk olnud toetada noori moe- ja aksessuaariloojaid ning aidata neil teha hüpe välisriikide moelavadele. Antonise moeetenduse võitjad on saanud võimaluse osaleda moeetendustel Prantsusmaal, Ukrainas ja Lätis ning võitnud rahalisi auhindu.

Antoniuse moeetendus paistnud silma erinevate uuendustega. Aastal 2014. saadeti etenduse võitja kuuks ajaks praktiseerima Prantsusmaale Lille moeinkubaatorisse, aastal 2022. esitleti etenduse raames esmakordselt Eestis virtuaalset moekollektsiooni.

2018. aastal otsustasid kolme moeetenduse korraldajad – Tartu Loomemajanduskeskus Antoniuse moeetenduse korraldajana, Tartu Kõrgem Kunstikool Pallas etenduse Mood Performance Tants ellukutsujana ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduse Oma Mood korraldajana, liita need ühtseks festivaliks ning sai alguse Estonian Fashion Festival.

Alates 2023. aastast, kui Estonian Fashion Festivali tegevjuhiks sai Key Külaots ja suurel määral tõsusi festivali fookusesse jätkusuutlik disain, on ka Antoniuse moeetendus keskendunud jätkusuutlikusele ja keskkonnahoidlikule mõtteviisile.

2024. aastast alates on pööratakse etendusel tähelepanu ka kehapositiivsusele ja eri vanuses, suuruses ning soost modellide kaasamisele. Etendus ei ole vaid kohaliku tähtsusega, disainerid tulevad kohale Eesti erinevatest paikadest ja esitlevad jätkusuutlikke ready-to-wear kollektsioone.

Antoniuse moeetendus on alati omanäoline ja eriilmeline suuresti tänu sellele, et see muutub igal aastal vastavalt korraldajate nägemusele. Etendust on varasemalt juhtinud näiteks moelooja Triinu Pungits, lavastaja Marianne Kütt, turundusekspert Piret Vapajeva, ettevõtja ja moelooja Liis Tiisvelt ning mitmekülgselt andekas moedisainer Johanna Nurm. 2024. aasta etendust korraldab Triinu Hansen ja seda lavastab Henri Hütt.


Läbi aegade on Antoniuse moeetendus tutvustanud avalikkusele põnevaid uusi disainereid, kelle hulgas on olnud järgmised disainerid:
Tiina Andron, Triin Isak, Liina Laaneoja, Epp Mardi, Johanna Nurm, Inga Radikainen, Liisa Soolepp, Kristel Suigussaar, Küllike Tuvikene, Tuuli Vahesaar, Annika Vaalma, Anni Ansmann, Kadi Veesaar, Raine Toss, Milli Maier, Kuul, Layk, Key Külaots, Kaire Avi, Susanna Peters, Paul Berg, OMOM Concept, Fibami, LÕÕM, Anu Sirkas ja paljud teised.