Tartu Loomemajanduskeskus

Tartumaa kultuuripärandit väärindav disainirada ja disainerite kogukonna võimestamine

Projekti eesmärgiks on luua Tartumaa kultuuripärandit esile toov ning arendav Tartumaa disaini rada, mis on elujõuline ja silma paistev kultuuripärandit väärindav ja seda oskuslikult esitlev disainerite kogukond.

Alaeesmärgid:

  • aidata kaasa kohalikku kultuuripärandit hoidva jaarendava disaini ja käsitöökogukonna sidususe suurendamisele ja
  • aidata kaasa piirkonna kultuuripärandit hoidva kogukonna ühisturunduse oskuste arendamisele, läbi mille on ka kohalik kultuuripärand ja traditsioonid hoitud ja arendatud ning piirkonna nähtavus siseriiklikult kui ka rahvusvaheliselt pare

Tegevused:

  • Tartumaa kultuuripärandit väärindavate disainerite võrgustiku kaardistamine ja loomine.
  • Tartumaa disainerite võrgustusmissündmused/koolitusseminarid – 4 koolitusseminari.
  • Tartumaa disainiraja loomine ja arendamine – kultuuripärandit väärindavate disainerite võrgustiku kaardistamise andmetel põhinevalt luuakse Tartumaa disaini kaart ettevõtetest ja disaineritest, kelle juurde võib sisse astuda ja kes pakuvad teemakohaseid töötube.
  • Tartumaa disaini ühtse visuaali loomine – Tartumaa disaineritele luuakse ühtne visuaalne identiteet. Selleks soetatakse ka ühtsete müügitelkide, kokkupandavad toolid ja teabetahvli ning pusad.
  • Tartu- ja Tartumaa disaini päeva korraldamine – 9. juunil toimub Tartu ja Tartumaa jätkusuutlikku disaini ja moetööstust tutvustav sündmus avalikkusel. Sündmus on koolitusprogrammi praktiline osa, mille korraldamisele aitavad kaasa koolitusel osalejad. See aitab luua kogukondlikku tunnet ning loob meeskonnatöö võimaluse.
  • Tallinna Disainifestivalil osalemine – Tartumaa disaini nime all võetakse osa Tallinna disainifestivalist.
  • Tartumaa disainiraja sotsiaalmeedia turunduskampaania – Perioodil August-detsember 2024 keskendutakse projektis eelkõige saavutatud tulemuste avalikustamisele ja tutvustamisele laiemale avalikkusele.

    Võta osa!
  • Projekti tegevusena toimub koolitusprogramm, mis on osalejatele tasuta. Tegemist on võrgustiku liikmetele suunatud ettevõtlusoskuseid arendavate koolituste sarjaga. Koolituse programm ja ajakava on leitav siit. Kui soovite kandideerida koolitusprogrammi, siis palun täitke osalusankeet, mis asub siin
    Ettevõtlusoskuseid arendavate koolituste sarja programm asub SIIN.
  • Ühise tegevusena toimub 9. juunil Tartu- ja Tartumaa disainipäev. Disainiturul osalemiseks palun registreerida siin kuni 1. maini 2024.
  • Projekti tegevused hõlmavad Tartumaa kultuuripärandit väärindavate loomeinimeste võrgustiku kaardistamist ja ka temaatilise kaardimaterjali loomist. Kui soovid olla kaardil või vaid võrgustiku liige, palun saada meile oma andmed siin. Sisendit ootame pidevalt.

TIINA ANDRON
Tiina Andron on Eesti nahadisainer. Ta on lõpetanud nii Tartu Kunstikooli kui ka Tartu Kõrgema Kunstikooli,  nahakunsti ja disaini eriala.  Tiina loomingut iseloomustavad mängulised geomeetriavormid ja funktsionaalsed pisidetailid. Disainides erinevaid aksessuaare  peab ta väga oluliseks toodete sisemist ilu – rõõmuküllaseid ja läbimõeldud voodrilahendusi.

MARIA VÄLJA KUNSTISTUUDIO
Maria Välja on akvarellikunstnik ja illustraator, kelle looming on inspireeritud Eesti kaunist loodusest. Lisaks illustratsioonidele ja maalidele pakub kunstnik ka erinevaid kunstitooteid nagu õnnitluskaardid, postrid, kandekotid ja muud, mis on saadaval nii e-poes kui ka mitmete edasimüüjate juures.

AVICENNIA
Birgit Pai hobiks on polümeersavist ehete valmistamine. Peamiselt keskendub kõrvarõngastele, aga valmistab ka muid ehteid. Loomeprotsess tähendab tema jaoks looemevabadust teha asju hingega. Pigem iseloomustab seda sassis laud, märkmepaberid täis erinevaid ideekritseldusi, hunnik katsetusi laiali mööda karpe ja kaste, mille keskel sünnivad tema kõige säravaimad ideed ja teostused. Tema loomingu eesmärgiks on  teha selliseid ehteid, mida ta ka ise kannaks, paneks naeratuse näole ja looks hää fiilingu!

PULMALILLE STUUDIOMETS
Pulmalill pakub metsakümbluse kogemust väga mugaval viisil. Rajad on metsa sisse niidetud, viidad juhatavad teed. Lisaks leiab metsast erinevaid kujusid, landart kunsti ja looduse loodud teoseid. Pakume erinevaid pikniku lahendusi, käelisi tegevusi ja grupikoolitusi.

ÕHINA ÕPITUBA
Õhina Õpituba on loomepesa ja pakub erinevaid praktilisi töötubasid, et tuua inimesi tavarutiinist välja. Loome õhinat inimeste ellu. Läbi töötubade aitame saada väärt oskusi, teadmisi ja katsetamise julgust. Toimub pidev koostöö erinevate juhendajatega, et pakkuda parimat väärtust ja mitmekesisust. Õhina Õpituba on pärjatud tiitliga “Tartumaa aasta õpitegu 2019” ja oli nominent Vabariiklikul Õpitegude tunnustamise konkursil. 

VORONJA GALERII
Voronja galerii tegutseb alates 2014. aastast Peipsiveerel, vanausuliste küla kalurimajas, kus mahajäetud paadikuuris avatakse igal suvel rahvusvaheliselt tunnustatud kuraatorite poolt kaasaegse kunsti näitus. Galerii tegevust juhivad elamuskunstnik Kaili Kask ja mitmete kultuurinähtuste eestvedaja Raul Oreškin. 2020. aastal alustas galerii Skulptuuride aia rajamist Peipsiveerele, mis kulmineerus aastal 2024 a, Tartu kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Voronja galerii tegevusest ilmus Petrone kirjastuse eestvedamisel raamat “Minu Peipsiveer. Unes ja ilmsi”, mis ühelt poolt jutustab galerii lugu läbi seitsme suve ning teisalt kajastab kohalikku pärimust ning lugusid kohalike elu-olust. Alates 2022. aastast saab Voronja galeriid eelneval kokkuleppel külastada ka talveperioodil.

TURGI KÄSITÖÖ- JA TERVISETALU
Turgi käsitöö- ja tervisetalu on koht, kuhu saad tulla mitmeks päevaks eemale argipäeva toimetustest ja pühenduda oma akude laadimisele. Turgi talu perenaise Veinika juhendatud kangakudumise kursustel leiad ühenduse loovusega eneses: näed, kuidas sinu enda käte alt sünnib uus ilu, koged, kuidas sa ise oledki looja. Oma kätega luues oled õnnelik!Maitsev ja tervislik toit on parim kütus meie kehale. Turgi talu peremehe Ergo loomisrõõmust saad osa, kui tellid temalt neljakäigulise gurmeeõhtusöögi. Suvel võtame teid vastu meie reherestoranis, jahedal ajal hubases elutoas. Suvisel ajal pakume romantilist aidamajutust ja rendime välja rehehoonet sünnipäevadeks või pulmadeks.

JAAGO KÄSITÖÖTALU
Jaago talus pereanaine Inga Talvis korraldab keraamika töötubasid, loob keraamikat ja meisterdab kõiksuguseid imelisi käsitöötooteid. 

KADAKA LEIVAKODA
Väikesed Kadaka leivakojas valmistatakse naturaalse juuretisega erinevaid käsitööleibasid – rukkijahu ja tatrajahu leivad, magusad saiakesed ning koogid. Pakume leivateo töötuba kuni 10-le inimesele. Kadaka leivakoja hubast ruumi saab ka rentida väiksema ürituse tarbeks.

KAIDI KESKKÜLA
Solare Stuudio OÜ on Lõuna-Eestis paiknev pere ettevõte, kes omab juba rohkem kui 10 aastat kogemust kardinavaldkonnas. Tegeletakse kardinate ja erinevate aknakatetega disainist paigalduseni. Kardinad õmmeldakse valmis stuudios kvaliteetsetest kangastest erilise hoolega. Kliendile soovitakse pakkuda kodu või kontori interjööriga sobituvat kardinaid. Solare meeskonnale on oluline kvaliteet ja kliendi rahulolu, et kardinatest jätkuks rõõmu aastateks.

TIIU ORGMETS
Lõngapesa pood Tartus pakub hea valikuga käsitöölõngu, viltimisvilla, tarvikuid ja oma valmistatud huvitavaid käsitöö tooteid.

TIIA-MAI TIIKOJA
TiAmio on Eesti ehtebränd aastast 2013, kus näeb ehtekunstnik Tiia-Mai Tiikoja loomingut. Ehtekunstnik armastab just hõbedat, sest hõbe on plastiline, hästi töödeldav ja enamikele klientidele ka tasukohase hinnaga. Loomingus on esikohal rahvuslikus stiilis ehted, nagu preesid, prossid, sõled, aga näiteks ka Eesti filigraan ning abileu-ja kihlasõrmused. Erilise tootena on välja töötanud kingiidee hõbedast teesõelad graveeringutega . Lisaks pakutakse ehete parandust, graveerimist  ja vanade ehete taastamist. Soovijatele võimalus osaleda õpitubades.

PORCELAIN BY MONA
Zikemo OÜ asub Tartus ning pakub portselanist ehted ja tarbekeraamikat.

VARA SAVIKODA
Vara vallamaja keldrikorrusel tegutseb savikoda! Tule savitöötuppa! Savitöötoad grupile (4-6 inimest). Töötuba koosneb kahest kohtumisest. Esimene kohtumine voolimiseks u 2 – 3h, teine glasuurimine u.1 – 2h. Osalejatel on võimalus õppida kuidas kasutada potiketra (treimine) ning kuidas voolimistehnikas valmistada endale mõni vahva ese. Valmistatakse tarbeesemeid (tassid, kausid, vaagnad, alused jms). Osalejad saavad meisterdamiseks u 1,3kg savi. Töötubades kasutame ainult kõrgkuumussavi.

UHTI KÕRTS
Uhti kõrtsi talliruumis asub väike käsitööd pakkuv Talligalerii, kust leiab kohalike valmistatud keraamikat, käsitööna valmistatud nahast jalatseid, lõhnavaid heaune nukukesi, riidest kaisuloomi, kudumeid, pitslinu ja vana portselani. Tule astu läbi!

ALATSKIVI LOSSI KERAAMIKAKODA
Alatskivi lossi keldris, kus paruniaegadel elasid mõisateenijad, on end sisse seadnud keraamikakoda. Eestvedajaks on Tanel Tell, kelle käed võluvad vormitust savist välja imelisi tooteid. Kausid, kannud, tassid, peekrid on müügil kohapeal ja kui sellest veel vähe ja hing ihkab midagi muud, siis saad oma soovi Tanelile öelda. Kes soovib ise käed saviseks teha, siis on see samuti õige koht. Küll on soovitatav savi õpituba ette tellida. Keraamikakoda on avatud Alatskivi lossi avamisaegadel, muudel aegadel kokkuleppel.

LUKE MÕISA KÄSITÖÖKODA
Luke mõisa Kärnerimajas asub väike kohvik, väike pood ja ka üks tore käsitöökoda. 

KAIRI GÜSSON
Peipsimaa Pärimuskeskus asub Kolkjas, 19. sajandi lõpus ehitatud endises vanausuliste elumajas, kus külalisi ootab Sinilniku tekstiilitöökoda, Lubokiõu, Sigurimuuseum ning galeriis uued näitused igal hooajal. Lastele on hoovis uudistamiseks Rääbu maailm. Keskus tegutseb 2009. aastast, et alles hoida ja edasi arendada Peipsimaa traditsioonilisi käsitööoskusi. 

LIINA NOORLAID
Ehe Elu OÜ valmistab naturaalsetest taaskasutusmaterjalidest( puuvill, linane, villane) materjalidest mänguloomi, nukke ja pisiloomi, mis on käsitsi tikitud nägudega. Tegelased on täidetud vatiiniga, mis on mööblitööstuse ülekääk ja masinas pestavad. See teeb toodetest jätkusuutlikud ja unikaalsed mänguasjad.

LAVENDEL LOOMERUUM
Lavendel Loomeruumis toimuvad isetegemise töötoad, kus koos õpime looma, kaunistama ja harjutama erinevaid tehnikaid ning taaskasutame materjale.

ELAV ELVA KESKUS
Elav Elva Keskuses pakume külalistele kasulikku turismialast informatsiooni Elva linna ja piirkonna kohta ning elavaid ideid, mida siinkandis ette võtta. Elav Elva asub ajaloolises Elva raudteejaamahoones. Keskuse südameks on ootesaal, kus saab mugavalt oodata rongi ja bussi või teha kaugtööd. Raamatusõpradele on avatud Elav raamatukogu. Loe kohapeal või võta huvipakkuv raamat kaasa.

HELLENURME VESKIMUUSEUM
1880. aastal mõisnike Middendorffide ehitatud vesiveski mastaapne hoonekompleks seisab väärikalt Elva jõel, 300-aastase Hellenurme paisjärve ees. Püüli – ja jahuveski neljal korrusel saab endiselt näha, katsuda, tunda, maitsta, kuidas ja mis valmib viljaterast! Kuidas nisust saab valtside vahel püülijahu, rukkiterast kivide vahel leivajahu! Leivakoda, leivategu, sooja leiva lõhn ja maitse või siis puutöö tegemise hetked kannavad mälestustes esivanemate aega. Seda kõike saad kogeda vaid kohapeal!

TIIU ORGMETS
Lõngapesa pakub hea valikuga käsitöölõngu, viltimisvilla, tarvikuid ja oma valmistatud huvitavaid käsitöö tooteid.

EDIKALASER
Edika OÜ on pühendunud mittemetalliliste lehtmaterjalide – olgu selleks siis plastik, vineer või puit – tipptasemel töötlemisele laserlõikuse teel. Lisaks plastiku painutamisele ning lehtede graveerimisele pakutakse ka terviklikku tootearendust ja disainilahendusi. Ootame põnevusega võimalust aidata teil oma ideed ellu viia ja koos luua midagi unikaalset ning silmapaistvat.

MEERI SELLIK
Sulbi Talu Muuseum on muistne väike alustav käsitöökoda, kus on lähitulevikus võimalik õppida erinevaid käsitöötehnikaid koos perega. Veeta mõnusalt aega ning nautida loodust ja lõõgastuda. Lisaks on võimalik tutvuda Sulbi Talu Muuseumi tagasihoidliku muuseumikoguga. Tule ja kasva koos meiega!

SEEBILILL-VAHUTA
Seebilill-Vahuta loob lilleseadeid seebist, lisaks saab Seebilille koolitusi kutsuda just sinna, kuhu soovitakse. Seebilille koolitust saavad omandada alates kooliealistest lastest kuni hõbekiharateni välja. 

KV SAVIKODA
KV Savikoda on väike, hubane savitöökoda, kus valmivad käsitööna kõrrelistega kaunistatud keraamilised tooted, mis lisavad sinu kodule omapära, soojust ning looduslähedust. KV Savikojas saab ka ise proovida savitööd. KV Savikoda –  kus iga savikillu taga peitub lugu ja loominguline inspiratsioon!

AUGUGA KIVI
MTÜ Auguga Kivi pakub loodusmatku looduslike materjalide tundma õppimiseks ja varumiseks, looduslikest materjalidest loomise töötoad, looduslikest materjalidest disaintooted.

KRISTEL VASK
KRISTEL VASK bränd loob naistele mõeldud rõivaid. Tooted on inspireeritud erinevate kangaste kokkusobitamisest ja naiselikkusest. Autori lemmikkangad on kerged ja õhulised. Kristel Vask mängib kangaste läbikumavuse ja võimalusega kanda rõivaid kihiti. 

JUULAMÕISA KOHAPÄRIMUSKOHVIK
Juulamõisa kohapärimuskohvik on armas väike söögikoht Vooremaal Juula külas. Kohvik on justkui ideaalne peatuspaik teekonnal Jääaja Keskusest Elistvere loomaparki ja Vudila mängumaale .Pakume kohalikku toitu, rikastame road metsikute taimede ja õitega, jagame piirkonna lugusid ja legende ning tutvustame kohalike tootjate parimaid tooteid. Ise kuivatame õunu ja laome kokku õunakaelakeesid ning pakendame mahemaal kasvatatud taimesegusid teekotikestesse. Taimetoitlased saavad valida eine meie taimetoidumenüüst ning meil on ka erimenüü suurtele peredele. Kohviku terrassil on ürdiaed ja marjapõõsad, lapsed saavad veidi heina all pikutada. Korraldame ka taimemaailma töötubasid. Oleme ehtsad. Oled oodatud Vooremaale!

AK TAIMEDISAIN
AK Taimedisain on Eesti moebränd, mis pakub taimetrükki kasutades erilisi ja kordumatuid mustreid. Taimetrükk tuleb otse loodusest , kasutan taimede erinevaid osi erinevatel naturaalsetel kangastel. Taimetrükis tooted sobivad inimesele, kellele meeldib looduslähedus ning mahedad värvid, mis kõik omavahel sobivad. Naturaalne kangas ja loodusest kogutud materjal on jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik. Valmistan kodusisustustooteid ja taimetrükis kangast jakke, mida saab kanda aastaringselt. Kevade, suvel ja sügisel pealisriidena, talvel pealisriietuse all kampsuni asemel.

KADI VEESAAR
Kadi Veesaar on mänguline ehtekunstnik, kes loob nii unikaalseid ehteid kui ka limiteeritud seeriaid. Läbimõeldud värvigamma, lihtne kuid mänguline vorm ja meisterlik käsitöö kombineerituna kõrgtehnoloogiliste lahendustega on Kadi ehete peamised elemendid.

Rahastusprogramm: LEADER-progamm

Projekti kogueelarve: 40191.18 eur
Tartu Loomemajanduskeskuse eelarve: 11058.69 eur
Projekti periood: 1 aasta, 01.01 – 31.12.2024
Juhtpartner: Tartu Loomemajanduskeskus
Partnerid: Tartumaa Omavalitsuste Liit ja SA Tartumaa Turism

Rohkem infot:
Ederi Ojasoo
56636264
Projekti juht

Tartu loomemajanduskeskus

Tegemist on Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (edaspidi EAFRD) toetuse abil elluviidava tegevusega. Projekti toetab LEADER-programm.