Tartu Loomemajanduskeskus

Tartu Loomemajanduskeskus 2020. aastal

LMK

Tartu Loomemajanduskeskus on loomemajanduse arenduskeskus ja inkubaator, mille eesmärgiks on loomemajandusalase teadlikkuse tõstmine, ettevõtluse kasvu kiirendamine ning innovaatiliste ja kõrge lisandväärtusega loomemajanduse ettevõtete tekke toetamine Tartus ja Lõuna-Eestis. Tartu Loomemajanduskeskus on 2020. aasta lõpu seisuga tegutsenud 11 aastat.

Eelinkubatsioon ja inkubatsioon

2020. aastal uuendas LMK oma eelinkubatsiooni kui inkubatsiooniprogrammi. LMK korraldas Tartu linna ettevõtluse tugistruktuuride koostööformaadi Start-up Tartu raames eelinkubatsiooni koostöös Tartu Ärinõuandlaga ning lisaks LMK traditsioonilisele inkubatsiooniprogrammile kutsus ellu koos Tartu Teaduspargiga ühisinkubatsiooni Gaming meets film.

LMK ja Tartu Ärinõuandla eelinkubatsioonis osales 2020. aasta sügisel 25 ettevõtet, kellest äriplaani kaitses 22. Seega 2020. aasta lõpuks on eelinkubatsiooni läbinud 11 aasta jooksul 227 ideed ja äriplaani kaitsnud 214 ettevõtet. 

Tartu Loomemajanduskeskuse inkubatsioonis olid 2020. aastal 22 ettevõtet, neist 13 olid uued ettevõtted, mis liitusid 2020. aastal. Inkubantide arv suurenes 2020. aastal hüppeliselt. LMK inkubatsioonis olid järgmised ettevõtted: ResonareDesign OÜ, Elamusdisaini Agentuur OÜ, Kadipuu OÜ, ILLIMOR OÜ, Loovhoog OÜ, Turdleht OÜ, Ö Stuudio OÜ, OÜ Metsaliisu, OÜ Puudrinägu, MAE Kosmeetika OÜ, Tchulana OÜ, MTÜ Kodavere Pärimuskeskus, MTÜ Homo legens, Kratlandia OÜ, Lillevoog OÜ, Ateljee Mandil OÜ, Psühhoteek OÜ, Klotsivabrik OÜ, Kuul OÜ, Degritter OÜ, Geomeetriline Loom OÜ ja Sing Sale Pro OÜ. Seega LMK põhiinkubatsiooni on aastatel 2009–2020 läbinud kokku 141 ettevõtet.

LMK pakkus koroonakriisi tingimustes inkubantidele ja rentnikele erinevaid tugimeetmeid.

Inkubatsiooni raames toimusid 2020. aastal kevadel ja sügisel veebikoolitused, mis olid keskendunud eelkõige digiturundusele. 

Toimusid veebikoolitused „LMK x digiturundus“:

  • Kuidas koostada pressiteateid ja suhelda meediaga? Koolitus toimus 8.05.2020, koolitaja Katrin Tegova.
  • Kuidas turundada edukalt Facebookis ja Instagramis? Koolitus toimus 15.05.2020, koolitaja Katrin Tegova.
  • Kuidas Google Ads aitab sul jõuda õigete klientideni? Koolitus toimus 22. ja 29.05.2020. Koolitaja Kadri Ronk.
  • Kuidas hinnata Amazonis müümise potentsiaali ja teha turu-uuringuid? Koolitus toimus 5.06.2020. Koolitaja Mihkel Moosel.
  • Kuidas turundada ja müüa edukalt Etsy-keskkonnas? Koolitus toimus 4.,11.,18.,25.09 ja 2.10.2020. Koolitaja Victoria Silber. Osales 34 inimest, nendest 10 olid Tartu LMK ja 9 Tallinna Loomeinkubaatori inkubandid. 
  • LinkedIn praktiline töötuba. Koolitus toimus 9.10.2020, koolitaja Indrek Põldvee. 

Koolitustel osales kokku 87 inimest.

LMK alustas koos Tartu Teaduspargiga ühisinkubatsiooni gaming meets film.

Koostöö seisneb mängu- ja filmitööstuse valdkonna iduettevõtete inkubeerimise ja vastava kompetentsi edendamisel Interreg Kesk-Läänemere programmist rahastatud projekti Baltic Explorers – Exploring New Markets for Central Baltic Games Industry projekti ja Interreg Läänemere programmist rahastatud projekti Baltic Sea Game Incubation, mille mõlema projekti partneriks on Tartu Teaduspark. Esimeses õppeprogrammis osalevad 5 filmi- ja mängunduse taustaga ettevõtet: Maru VR, Revolver Film, Tartu Multifilm, VR Blueray, OWALO.

LMK tiim uuendas inkubatsiooniprogrammi „tailor-made“ lähenemisega – inkubatsiooniprogrammi on oodatud nii alustavad loome-ettevõtted kui ka juba tegutsevad ettevõtted, kes soovivad oma äriplaani uuendada, tegevushaaret laiendada või liikuda edasi uutele rahvusvahelistele turgudele. Nii ettevõtlusalaseid ja mentorite konsultatsioone kui koolitusi pakuti vastavalt iga inkubandi vajadustele. 

Mentorid

LMK alustas nii äri- kui loomevaldkonna mentoriprogrammi loomist. LMK-l on 2020. aasta lõpu seisuga 7 lepingulist mentorit – Triin Kask, Triinu Pungits, Katrin Tegova, Kadri Ronk, Meelis Luht, Piret Vapajeva ja Anneli Ahven. Mentorkohtumisi inkubantidega toimus 2020. aastal kokku 83.

Välismessid ja kontaktreisid

LMK toetas aastal 2020 kahe inkubandi välisreise:  Kuul OÜ, 15.-19.01.2020 Berliini Fashion Week’I külastamine, OÜ Psühhoteek, 12.-14.06.2020 Cesises partneritega kohtumine.

Auhinnad

Konkursil „Parim ettevõtja 2019″, mis korraldati 2020. aasta novembris, tunnistas Tartu Linnavalitsus edukaimaks alustajaks Tartu Loomemajanduskeskuses ettevõte Degritter OÜ. Lisaks sai Degritter ka Luminori auhinna. Degritter on Tartu Loomemajanduskeskuses läbi aegade kõige võimsam alustaja. Nad on paari aastaga teinud meeletu hüppe müügitulus, mis tuleb 99% ekspordist. Nende tähtsamad välisturud on USA, Aasia, Suurbritannia ja Saksamaa, kus neil on tänaseks juba 45 edasimüüjat. Nad oskavad edukalt kombineerida tootearenduses innovatsiooni ja väga head disaini.

Tartu Loomemajanduskeskus tunnustas 2020. aastal tublimaid keskuse ettevõtjaid üritusel “Siilid ämbris”.  LMK aasta ettevõtja tiitli ja eksportija tiitli pälvis Degritter, aasta uustulnukaks valiti Loovhoog, aasta hüppe kategoorias premeeriti 3D-prinditud siiliga Psühhoteeki. Aasta kolleegiks valiti Tartu Loomemajanduskeskuse konsultant Juta Kuhlberg. Üle anti ka legendaarne Kuldne Ämber, mille sel aastal sai parima ja värvikamalt esitatud “ämbriloo” eest Antoniuse Õue stuudiokompleksis tegutsev nahakunstnik Tiina Andron. 

Ettevõtluse hackathonid

  • LMK aitas kaaskorraldada Arts and robots hackathoni koos Garage 48-ga. Tartu Loomemajanduskeskuse eriauhind (1-aastane inkubatsiooniprogramm) läks tiimile “SŠŠUUUUŠSHH”, kelle ideeks oli akustiliste plaatide valmistamine ruumi akustika kontrollimiseks.
  • Eelinkubandid ja inkubandid said tänu LMK panustamisele osa ettevõtlusfestivalist sTARTUp Day 2020. 2020 sTARTUp Day demoalal osalesid Kuul OÜ ja Degritter OÜ, Inga Koppel tutvustas ärifestivalil Johannes Pääsukese multimeediakeskuse ja filmistuudio ideed. LMK kutsus esinema Anna Talvi (Starlight lava). Festivali tiimi ametlik rõivabränd LMK inkubandilt – k u u l. 
  • Ajujahil sai LMK eriauhinna (1-aastane inkubatsioonipakett) A Story/Jutupesa. Ettevõtlusnädala raames toimus LMK-s traditsiooniline ühisüritus “Ajujaht x Tartu Loomemajanduskeskus: Ettevõtluse loomeloogika“.
  • Tartumaa Loometalgud toimusid sel aastal esimest korda. Tartumaa Loometalgud oli häkatoni stiilis nädalavahetus, mis põhines võrumaalaste ürituse Vunki mano! meetodil, kus igaüks sai osaleda maakonna elu edendavate uudsete teenuste arendamises ja toimivate lahendusteni jõudmises. Kodavere tiim pälvis Tartumaa Loometalgutel LMK eripreemia, milleks oli 1-aastane inkubatsioonipakett.
  • LMK jagas auhinna KEDGE Business Schooli poolt korraldatud rahvusvahelisele tudengitiimide  konkursile. Aastase inkubatsiooni auhind anti üle ideele „Myart“- best student team presentation in Hack the crisis – creativity for start-up entrepreneurship.

 

LMK tiim koostas „Tartu Loomemajanduskeskuse arengukava kuni aastani 2024“. Samuti hakkas LMK andma välja infokirju regulaarsusega 2 korda kuus.

LMK välisprojektid

LMK osales 2020. aastal uutes välisprojektides:

    • Interreg Kesk-Läänemere programm, BE the Future – 3-aastat kestev projekt.

Põhipartner: Emax Sweden Economic Association.

Partnerid: Green and Smart Technology Cluster, Läti ja LMK.

Tartu Loomemajanduskeskus koostöös Läti partneriga Green and Smart Technology Cluster ja Rootsi partneriga Emax Sweden Economic Association alustasid 2020. aastal rahvusvahelist projekti BE the future. Projekt on suunatud Rootsi, Läti ja Eesti 15-18-aastastele tütarlastele eesmärgiga tõsta nende teadlikkust enda kui tööandja võimalustest tööturul, kujundada nende hoiakuid ettevõtlustegevuste suhtes ning julgustada testima oma äriideid, näitamaks ettevõtlust kui ühte karjäärivaliku võimalust. Programm pakub võimalust noortele testida ja arendada ärilist mõtlemist, proovida koostöötamist rahvusvahelises meeskonnas,  küsida nõu edukatelt ettevõtjatelt ning saada tipptasemel mentortuge terve programmi jooksul. Programm toimub inglise keeles.

Projekti käigus juhendatakse, treenitakse ja mentordatakse 225 kolme erineva riigi noort tulevast naisettevõtjat läbi õpilasfirmade arendamise. Projekti jooksul luuakse vähemalt 50 õpilasfirmat, mille kaudu praktiseeritakse ettevõtlikku mõtlemisviisi reaalses elus. 

    • Nordic-Baltic Mobility Programme for Culture Short-term networks esitatud projekt Nordic Community Arts network. 

Põhipartner: Culturelab, Cesis, Latvia (culturelab.com)

Partnerid: Tartu LMK ja Virserum Konsthall, Kalmar, Rootsi

Kogukonnakunsti arendamisele suunatud projekti pikkus on 12 kuud.

LMK osales ka väiksemates nii Eesti ja välisprojektides.

LMK ellukutsutud initsiatiivid

Eesti Moe Festival

Estonian Fashion Festival toimus 2020. aastal 10. – 12. juunini ja esmakordselt online´s. Festivali peavõitjaks pärjati Annika Kiidron, kes sai kutse osaleda septembris toimuval International Young Designers Contestil Kiievis. Effil esitlesid 30 noordisainerit oma loomingut tervele Baltikumile. Kolme väga omanäolist moeetendust koondav Eff on iga-aastane Tartus toimuv suursündmus, mis keskendub eelkõige jätkusuutliku moe popularseerimisele ja disaineritele ekspordivõimaluste pakkumisele. 

Estonian Fashion Festival 2020 pakkus moeloomingu kõrval vaatajatele kodudes ka korralikku šõud kümne erineva meediakanali kaudu. Tartu vanim moeetendus Mood-Performance-Tants 2020 näiteks esitles disainerite loomingut lühifilmide formaadis. Kõik filmid lavastas koreograaf Hanna Junti, lähtudes eelkõige moekollektsioonide kontseptsioonist.

OmaMood 2020 moeetendus toimus otseülekande formaadis aga otse Rahvusarhiivi hoonest. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast alguse saanud moeetendus suutis tänu tugevale meeskonnale tutvustada otseülekande vahendusel kümne eesti disainerite kollektsiooni kokku 79 komplektiga, mida esitlesid 45 modelli.

LMK korraldas Antoniuse moeetendust. Selleaastasel Antoniuse moeetendusel sai näha aga 11 disaineri kollektsioone, kes esindasid nii naiste-, meeste-, laste- kui ka aksessuaarikollektsioone. Eelkõige ready-to-wear disainidele keskenduv Antoniuse moeetendus toimus juba kolmandat aastat järjest Eesti Rahva Muuseumi hoones.

Tartu Noore Kunsti Oksjon

Tartu Noore Kunsti Oksjon toimus Covid-19 tõttu 2020. aastal vaid 1 korra. Töid laekus 250, mille saatis 117 kunstnikku. Enampakkumisel oli 62 värsket kunstiteost 55 erinevalt kunstnikult. Enampakkumine leidis aset nii Tartu Loomemajanduskeskuse saalis (Kalevi 17) kui ka samaaegselt Osta.ee keskkonnas. 

Oksjon osutus üllatavalt edukaks, uue omaniku leidsid 61 teost.  Kõige kõrgem hind: Edward von Lõngus “Surmatants” summaga 9999 eurot. 

 Tartu Filmifond

  • 2020. aastal Tartu Filmifondi poolt toetatud filmid:

Tartu Filmifond toetas 2020. aastal kokku 9 filmi, millest 8 on uued filmid ja 1 Tartu Filmifondi poolt 2019. aastal toetatud filmile “Fred Jüssi. Olemise ilu” tehtud lõpumakse. Kokku toetati 3 eesti mängufilmi, 4 dokumentaalfilmi ja 2 lühifilmi. Taotluste arv suurenes hüppeliselt. 

Tartu Linnavalitsuse otsusega said sel aastal Tartu Filmifondist mängufilmidest toetust Jaak Kilmi “Tagurpidi torn” (tootja Stellar Film), Ergo Kulla “Soo” (tootjad Taska Film, Kassikuld ja Apollo Film Productions) ja Elmo Nüganeni mängufilmide triloogia “Apteeker Melchior” (tootjad Taska Film, Nafta Films, Hansafilm ja Apollo Film Productions). Dokumentaalfilmidest toetati Klaasmeri produtseeritud Rainer Sarneti lavastuslikku dokumentaalfilmi “Vaino Vahing”, Stellar Filmi produtseeritud Anna Hintsi dokumentaalfilmi “Homme saabub paradiis” ja tootmisfirma Well Well produtseeritud Aleksandr Heifetsi dokfilmi “Muusika, mida ma veel ei tea”. Lõpparuande esitas Taska Film Jaan Tootseni dokumentaalfilmi “Fred Jüssi. Olemise ilu” eest.   

Filmifond otsustas arendada filmiettevõtluse edendamiseks koostööd kõrgkoolidega ning toetused eraldati esmakordselt ka Balti Filmi- ja Meediakooli Tartus ja Tartumaal filmitud tudengifilmidele – “Mu kallid laibad“ (režissöör German Golub), mis võitis tudengifilmide Oscari rahvusvahelise mängufilmi kategoorias ja sai seeläbi õiguse kandideerida lühifilmide Oscarile, ning „Talent“ (režissöör Silver Õun). 

Lisaks kinnitas Tartu Filmifond valmisolekut toetada 2021. aastal rahvusvahelist filmi “Omerta 6/12”, mille režissöör on Aku Louhimies, produtsent Cinematic Productions S (Soome) ja kaasprodutsent Stellar Film. “Omerta” on Soome tuntud kirjaniku Ilkka Remesi 2,4 miljonit eksemplari müünud bestselleril põhinev mängufilmist ning 6-osalisest telesarjast koosnev projekt. 

  • Toimusid 2019. aastal Tartu Filmifondist toetatud filmide esilinastused ja vastuvõtud: 

16.01. „Fred Jüssi. Olemise ilu“ (rež. Jaan Tootsen) esilinastus Apollo kinos, järgnes vastuvõtt ja LMK jõulupidu. Neitsi Maali filmiauhinna nominent 2020. Eesti Kultuurkapitali auhind parimale dokumentaalfilmile. Aastas vaadatavuselt 6. film.

6.02. „Talve“ (rež. Ergo Kuld) esilinastus Apollo kinos. Eesti Kultuurkapitali preemia parimale naisnäitlejale Henessi Schmidtile Maie rolli eest filmis „Talve”. Vaadatavuselt 2. film 2020. aastal – 151 137 vaatajat.

8.10. toimus ettevõtlusnädala raames Margus Paju spioonifilmi “O2” pidulik esilinastus Tartu publikule Lõunakeskuse Apollo kinos. Neitsi Maali filmiauhinna nominent 2020. Eesti Kultuurkapitali preemia parimale filmioperaatorile Meelis VeermetsaleAastas vaadatavuselt 4. film – 75 270.

11.11 „Mu kallid laibad“ (rež. German Golub) esilinastus Tartu Elektriteatris.

21.11 toimus „Erna on sõjas“ (rež. Henrik Ruben Genz) esilinastus Pimedate Ööde Filmifestivali põhivõistlusprogrammis. Parima meesnäitleja preemia võitis Ulrich Thomsen. Suure publikuhuvi tõttu pandi lisaseanss Tartu PÖFFi programmi. Inspireerituna “Erna on sõjas” filmist, mille tegevus toimus I maailmasõja ajal, korraldas LMK  koostöös Tartu Linnamuuseumiga 2 ajalooretke Tartu esimese ilmasõja ajal. 

  • Üle-euroopalise regionaalsete filmifondide võrgustiku Cine-Regio töös osalemine, sh Green-Regio töögrupis osalemine:

Tartu Filmifond osales Cine-Regio ja Green-Regio koosolekutel nii Berliini filmifestivali raames veebruari lõpus, kus võeti vastu ka Green Regio manifest ja raport, kui ka Cannes´i filmifestivali raames, mis sel aastal toimus pandeemia tõttu 100% virtuaalselt, samuti virtuaalsel sügisesel aastakoosolekul. 

  • Promotsioon:

24. novembril PÖFF Industry @ Tallinn and Baltic Event raames tegi Inga Koppel Tartu ja Tartu Filmifondi esitluse.

Samuti esitleti Tartu Filmifondi Berlinalel ning virtuaalsel Cannes´i filmifestivalil, kus toimusid ka kohtumised välisprodutsentidega (22.-26.06).

USA filmiagent Eleonora Granata-Jenkinson külastas North Star Film Alliance projekti raames 2 nädala jooksul Lätit, Soomet ja Eestit. 2. oktoobril võõrustas  Granata-Jenkinsoni Tartu Filmifond. Kristiina Reidolv ja Inga Koppel koostasid Eleonora Granata-Jenkinsonile ning North Star Film Alliance´i eesti-läti korraldustiimile ekskursiooni eesmärgiga tutvustada filmilokatsioone ja koostööpartnereid Tartus ja Tartumaal. Lisaks andis Inga Koppel videointervjuu Tartu Filmifondi tegevussuundadest North Star Film Alliance projekti meeskonnale, kelle eesmärgiks on turundada Eestit, Lätit ja Soomet kui filmivõtete jaoks sobivaid riike. 

Johannes Pääsukese multimeediakeskus ja filmistuudio

Tartu Loomemajanduskeskus pani kokku Johannes Pääsukese multimeediakeskuse ja filmistuudio äriplaani ja tasuvusanalüüsi. 

Koostöös Tartu linnaga viidi läbi Raadi piirkonna visioonivõistlus, kus oli sees Johannes Pääsukese multimeediakeskus ja filmistuudio. 

Rahvusvaheline etenduskunstide festival Performa Borealis Tartu 2024 raames

LMK kutsub Tartu 2024 raames ellu uue rahvusvahelise etenduskunstide festivali Performa Borealise. Tartu 2024 arendusprotsessi raames toimub Performa Borealise kontseptsiooni väljatöötamine. Arendusprotsess algas 2020. aasta kevadel ning lõppeb 2021. aasta suvel. 

Kellawärk

Hedviga Vei ja Disainimaja korraldatud iga-aastane jõuluturg Kellawärk toimus 5. detsembril 2020. aastal Kvartalis.

Antoniuse õue kultuuriprogramm

Toimusid iga-aastased Muusikasuve kontserdisarja kontserdid – kokku toimus hoovis 4 kontserti, kus igal kontserdil osales umbkaudselt 150 inimest. Lisaks toimusid Tartu Kontserdi poolt korraldatud kaks üritust – C-jami  ja Marko Matvere merelaulude kontserdid. Toimus ka Jaan Pehki ning Semi Kumpulaineni esinemine. 7.-11. detsembril toimusid Antoniuse õuel Laulupesa Lastestuudio lastelaulude kontserdid – kokku 10 kontserti.

Kokku oli Antoniuse õue kontsertidel ca 1500 külastajat.