Tartu Loomemajanduskeskus

Ukraina väikeettevõtted külastasid Tartu Loomemajanduskeskust

Foto: Ukraina projekt

13. – 15. juunini võttis Tartu Loomemajanduskeskus Tartus vastu Ukraina väikeettevõtjad. Tegemist oli kümne ettevõttega erinevatest loomemajanduse valdkondadest, sh disain, veebiarendus, kunst, muusika, kirjastamine, reisimine.

Külastuse eesmärgiks oli toetada Ukraina ettevõtjate arengut ja enesekindluse kasvu, reisil osalejad valiti välja novembrist jaanuarini toimunud ettevõtlusalastel veebikursustel osalejate seast. Ukrainlased kohtusid Tartus ärimentoritega ja osalesid koos LMK inkubantidega seminaril, kus Signe Ventsel firmast Brandmoon rääkis personaalse brändi arendamisest, Ester Eomois EBS-ist koostööst ja karjääri planeerimisest ning Stella Soomlais Stella Soomlais Studio’st oma ettevõtlus- ja tootearenduskogemusest.

Ester Eomois: “Kohtumine ukraina loomeettevõtjatega, kes täna tegutsevad Ukrainast väljaspool, oli väga inspireeriv ja energiat andev. Et tipptasemel läbi lüüa, on sul vaja head toodet, suurt usku sellesse ja ambitsiooni – seda kõigil ukrainlastel ka on. Rääkisime töötoas persoonibrändist ja eduka karjääri ülesehitamisest- seminaril jagasime kogemust ja oma ettevõtete kujunemislugusid. Jäi meelde, et ukrainlased on väga head oma lugude jutustajad.”

Külli Hansen, Tartu Loomemajanduskeskuse juht, lisab: “Minu jaoks oli väga liigutav kuulata koolitusel osalejate tagasisidet ja näha, kui tänulikud olid ukrainlased kõikide koolituste eest. Üks osaleja rääkis, kuidas meie projekt on aidanud tal viimastel aastatel sõjaolukorras kadunud motivatsiooni taasleida ning väärtustada uuesti iseennast, oma andeid ja tugevusi ning seeläbi alustada uuesti oma ettevõtlusega.”

Osalejatele jagas isiklikke ettevõtlusega alustamise rõõme ja muresid ka Eestis elav ukrainlanna Yevheniia Harmanova, kes peab Jõgeval maasikabaari, mille ekstravagantseim kaup on fantaasiaküllaselt dekoreeritud maasikad šokolaadis.

Ukraina ettevõtjatel olid ka individuaalsed kohtumised Eesti kolleegidega Tartus ja Tallinnas, nt HAKI galeriis, veebidisaini agentuuris NOPE Creative, käsitöökudumite stuudios Etnowerk,  graafilise disaini ja visualiseerimisega tegelevas ettevõttes Joonmeedia.

Koos külastati ka Loomemajanduskeskuse äsja värske ilme saanud disainipoodi HOPP Tartus Küüni tänaval, kus 2024. aastal on plaanis  korraldada Ukraina disainerite toodete pop-up üritus.

Ukrainlaste õppereis Eestisse toimus Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse poolt rahastatud projekti „Uart’n’Business“ raames.