Tartu Loomemajanduskeskuse uudiskiri nr 6/23.06.2020

uudiskirja päise pilt

Tartu Filmifond osaleb Cannes´i filmifestivali filmiturul

Foto: Kristiina Reidolv ja Inga Koppel
Kristiina Reidolv ja Inga Koppel tutvustavad Tartu Filmifondi Londonis toimuval ülemaailmsel filmilokatsioonide messil FOCUS - The Meeting Place for International Production 2019. aasta detsembris.

Cannes´i filmifestivali rahvusvaheline filmiturg “Marché du film” toimub sel aastal esmakordselt ainult online´is 22.-26. juunini. Tartu Filmifond osaleb virtuaalsel filmiturul koos Eesti Filmi Instituudi, Pimedate Ööde Filmifestivali, North Star Film Alliance´i ja Viru Filmifondiga. 26. juunil on virtuaalses Eesti paviljonis fookuses filmifondid – filmiturul tutvustatakse nii riiklikku filmifondi Film Estonia kui ka regionaalseid filmifonde Tartu Filmifond ja Viru Filmifond. Tartu Filmifondi esindavad filmiturul Kristiina Reidolv ja Inga Koppel, kes tutvustavad nii filmimise võimalusi Tartus ja Tartumaal kui ka Tartu Filmifondi tagasimakse süsteemi 20% ulatuses piirkonnas tehtud kulutustelt.

Tartu Filmifondi projektijuht Inga Koppel: “COVID-19 kriis, mis on räsinud kogu globaalset filmitööstust, on samas andnud tõuke innovatsiooniks ja uute digitaalsete lahenduste väljatöötamiseks. Virtuaalne filmiturg annab võimaluse ka väiksematel filmimaadel ja regioonidel end paremini nähtavamaks teha, et oma piirkonda rahvusvahelisi kaasproduktsioone tuua.”

2015. aastal loodud Tartu filmifondist saavad toetust filmitegijad, kelle filmivõtted või järeltootmine toimub Tartus, eesmärgiga tuua Tartusse investeeringuid, luua töökohti, edendada turismi ja majandust ning turundada Tartut Eestis ja välismaal.

Tartu Filmifondist on seni toetust saanud 8 filmi: taani režissööri Henrik Ruben Genz´i mängufilm “Erna on sõjas” (2020), Taani-Belgia-Eesti kaasproduktsioon ja esimene rahvusvaheline film Tartu Filmifondis; Margus Paju spioonifilm “O2” (2020), Jaan Tootseni dokumentaalfilm “Fred Jüssi. Olemise ilu” (2020), Ergo Kulla mängufilm “Talve” (2020), Hardi Volmeri “Johannes Pääsukese tõeline elu” (2019), Joosep Matjuse loodusfilm „Tuulte tahutud maa” (2018), Mart Kivastiku mängufilm „Õnn tuleb magades“ (2016) ning Margus Paju lastefilm “Supilinna Salaselts” (2015).
Tartu Filmifondi tööd koordineerib Tartu Loomemajanduskeskus. Tartu Filmifondi toetab Tartu linn.

Cannes´i filmituru koduleht

Ajakirja Estonian Film värske väljaanne

Estonian Fashion Festivali võitis Annika Kiidron

Foto Annika Kiidroni kollektsioonist.

10. – 12. juunini esmakordselt online´s toimunud Estonian Fashion Festivali peavõitjaks pärjati Annika Kiidron, kes saab kutse osaleda septembris toimuval International Young Designers Contestil Kiievis. Võistlusele kogunevad Euroopa parimad noordisainerid, kes konkureerivad 10 000 euro ja võimaluse nimel olla esindatud Vogue Italia veergudel.

Seekordsel Effil esitlesid 30 noordisainerit oma loomingut tervele Baltikumile. Kolme väga omanäolist moeetendust koondav Eff on iga-aastane Tartus toimuv suursündmus, mis keskendub eelkõige jätkusuutliku moe popularseerimisele ja disaineritele ekspordivõimaluste pakkumisele.

Effi teeb eriliseks moeetendusele järgnev eksperdipaneel, mis võimaldab igal moedisaineril saada personaalset tagasisidet. Nagu ka eelmistel aastatel, jagasid ka seekord rahvusvahelised eksperdid lisaks nõuannetele ka auhindu.

Auhindadega pärjati ka teisi noordisainereid, kes said auhindu nii Tallinna Loomeinkubaatorilt, moeajakirjalt L’Officiel Baltics ning Kaubamajalt.

Palju kiitust pälvis OmaMoe moeetendusel esitletud Marge Alliku, Anett Niine ja Liisi Tamme koostööst sündinud kollektsioon “KARgE”, mille eesmärk on pakkuda villastele kootud esemetele uusi väljundeid.

Estonian Fashion Festival 2020 pakkus moeloomingu kõrval vaatajatele kodudes ka korralikku šõud kümne erineva meediakanali kaudu. Tartu vanim moeetendus Mood-Performance-Tants 2020 näiteks esitles disainerite loomingut lühifilmide formaadis. Kõik filmid on lavastatud koreograaf Hanna Junti, lähtudes eelkõige moekollektsioonide kontseptsioonist.

OmaMood 2020 moeetendus toimus otseülekande formaadis aga otse Rahvusarhiivi hoonest. Etenduse peakorraldaja Henri Karmiste sõnul oli otseülekande ettevalmistus võrreldes publikuga moeetendusega kordades keerukam ning vajas rohkem aega ettevalmistusteks. Moeetendusel kõlas ka originaalmuusika, mida teostas eesti helilooja ja live-elektroonika kunstnik Argo Vals. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast alguse saanud moeetendus suutis tänu tugevale meeskonnale tutvustada otseülekande vahendusel kümne eesti disainerite kollektsiooni kokku 79 komplektiga, mida esitlesid 45 modelli.

Selleaastane Antoniuse moeetendusel sai näha aga 11 disaineri kollektsioone, kes esindasid nii naiste-, meeste-, laste- kui ka aksessuaarikollektsioone. Eelkõige ready-to-wear disainidele keskenduv Antoniuse moeetendus toimus juba kolmandat aastat järjest Eesti Rahva Muuseumi hoones.

Etendused ning kollektsioonid on nüüd ka järelvaadatavad. Mõnusat nautimist!

Antoniuse moeetendus

Mood-Performance-Tants

Oma Mood

Disainerite kollektsioonid leiad siit

Tartu Loomemajanduskeskus ja Tallinna Loomeinkubaator teevad koostööd

Tartu Loomemajanduskeskus ja Tallinna Loomeinkubaator teevad koostööd, pakkudes loomeettevõtetele mitmekülgseid koolitusprogramme. Vastastikku on võimalik osaleda inkubantidel ja vilistlastel nii LMK kui ka TLI koolitustel. Registreerudes Tallinna Loomeinkubaatori koolitustele nende kodulehel, tuleks LMK inkubantidel ja vilistlastel soodustuse saamiseks valida rida “Partner” (inkubantidele osalemine tasuta, vilistlastele soodustus täishinnast 50%).

“Sügisel alustame uut hooaega turunduse, ekspordi ja rahastuse teemadega. Muuhulgas on meil plaanis üks põnev koostöö Skandinaavia sihtturu suunal ja käsitleme võimalusi, kuidas ringmajanduse põhimõtteid ettevõtluses efektiivsemalt rakendada. Kohtumiseni!”
Tallinna Loomeinkubaatori tiim

LMK koolituste sari jätkub samuti sügisel, plaanis on LinkedIni, e-poe keskkonna Etsy koolitus ning mitmeid turundusalaseid koolitusi. Peagi täpsem info LMK kodulehel, FB-s ja järgmistes uudiskirjades.

Foto: Vanatoa Turismitalu
Foto: Vanatoa Turismitalu

Suveakadeemia

Kutsume Sind osalema Suveakadeemiasse, kus kohtuvad teaduspargid ja inkubaatorid üle Eesti. Kavas on inspireerivad ja kasulikud loengud ning paneelvestlused. Oodatud on kõik loome-ning teadusparkide esindustiimid ja nende inkubandid üle Eesti. Programm keskendub loome- ja teadusvaldkondade ühildamisele. Sündmus pakub võimalust uute ideede loomiseks inspireerivate inimeste seltsis.
Suveakadeemia toimub 17.-18. augustil 2020 maalilisel Muhu saarel Vanatoa talus ning on korraldatud koostöös Tallinna Loomeinkubaatori, Tartu Teaduspargi, Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tehnopoliga.

PROGRAMM

Esmaspäev, 17. august

11:00 – 11:45 Saabumine / Check-in
12:00 – 13:30 Intro / Tervitussõnad ning osalejate tutvustusring
13:30 – 14:30 Lõuna
14:30 – 16:00 Paneel: Raha kaasamise ABC mitte-SaaS startupidele
SaaS ehk tarkvara põhised startupid on atraktiivsed nii teenusepakkujatele kui ka investoritele. Nende kasvumudelid ja edukaks äriks kasvatamine on selge ning arusaadav ja seepärast kuuleme tihti ka just selle valdkonna idufirmade edulugudest. Startupide maastik on aga kirju ning kõrgelennulisi ärisid koos toimivate ärimudelitega loovad iduettevõtjad väga erinevatest valdkondadest. Investeeringute teemaplokis räägimegi praktiliste näidete toel nii investorite kui ka startupi loojatega.
Vestlust veab Tehnopol.
16:00 – 16:30 Sirutuspaus
16:30 – 18:00 Inspiratsiooniettekanne keskkonnasõbralikest materjalidest
Ettekandes tutvustatakse uudseid ja alternatiivseid keskkonnasõbralikke materjale. Millist potentsiaali nendel materjalidel nähakse? Kuidas võiksid uued materjalid jõuda meie igapäevaellu? Kas uued tehnoloogiad võiksid saada alternatiiviks praegu kasutusel olevatele? Esitlust veab Tartu Loomemajanduskeskus.
19:00 – 20:30 Õhtusöök
Õhtusumin: saun + networking

Teisipäev, 18. august

08:30 – 10:00 Hommikusöök
10:00 – 12:00 Töötuba virtuaalreaalsuse võimalustest
21. sajandi globaalsete probleemide lahendamine virtuaalreaalsuse abiga. Tutvustame milliseid häid lahendusi on olemas VR rakenduste näol kestliku arengu eesmärkide suunas liikumisele kaasaaitamiseks. Osalised kuulevad virtuaalreaalsuse ajaloo ja arengu kohta ning mõtlevad töötoas grupiti ise välja uusi VR rakendusi.
Töötuba veab Tartu Teaduspark.
12:00 – 13:00 Lõuna
Lahkumine / Check-out
13:30 soovijatele Muhu muuseumi tuur giidiga

Hind: 60€ + KM
Tartu Loomemajanduskeskuse inkubantidele kehtib hinnasoodustus -50%.

Kohalejõudmine ja asukoht

Tartu osalejatele organiseeritakse ühisbuss. Kes aga soovib Mushusse sõita omal käel, siis soovitame osalejatel aegsasti broneerida praamipiletid. https://www.praamid.ee.
Sobivaimad praamid 17. augustil Virtsu → Kuivastu liinil on järgnevatel kellaaegadel:
10:15 – 10:42, jõudmine Vanatoa tallu ca 11:00
10:50 – 11:17, jõudmine Vanatoa tallu ca 11:40
Autosõit Kuivastu sadamast Vanatoa tallu kestab ca 15 minutit.
Aadress: Koguva, 94724 Saare maakond / https://www.vanatoa.ee

Lisainfo:

Marietta marietta@inkubaator.ee 56 699 166
Katrina katrina@inkubaator.ee 56 950 443

Registreerumine Suveakadeemiasse

Ilusat jaanipäeva kõigile!