Tartu Loomemajanduskeskuse poolt 2013. aastal ellu kutsutud Antoniuse Moeetendus tutvustab eesti moeloojaid ja nende poolt loodud disainrõivaid ja aksessuaare, mis on suunatud erinevas vanuses ja kehatüübiga inimestele ning väärtustavad uus- või taaskasutust ja rohelist mõtteviisi. Etenduse märksõnadeks on rõivaste kantavus, praktilisus ja kehapositiivsus.
Disainerid etendustele valib välja zürii, järgides eelpooltoodud põhimõtteid. Kõik väljavalitud disainerid läbivad kuukuulise koolitusprogrammi, mille raames neid koolitatakse ja toetatakse oma kollektsiooni esitlemiseks moelaval.
Antoniuse moeetendus on üks kolmest Estonian Fashion Festivali moeetendusest.
Alice Pärtelpoeg ühendab oma loomingus Ready-to-Wear ja Haute Couture põhimõtted, keskendudes detailitundlikule disainile, kus lõiked ja tekstuurid on teadlikult valitud. Ta kasutab jääkmaterjale, katsetab looduslikku tekstiilivärvimist ja -manipuleerimist ning ammutab inspiratsiooni Eesti maaelu ressursitargast elustiilist. Tema eesmärk on pikendada tekstiili eluiga ja soodustada disaini ringlust, arendades oma brändi jätkusuutliku ja teadliku tarbimise suunas.
Anna Chirkova loob rõivaid ja aksessuaare, kus kohtuvad funktsionaalsus ja esteetika. Tema unisex-mudelid ja oversize-lõiked tagavad liikumisvabaduse ning sobituvad erinevatele kehatüüpidele. Disainis põimuvad smart casual mugavus ja elegantne viimistlus, pakkudes ajatut stiili. Jätkusuutlikkus on Anna jaoks teadlik valik – materjalina kasutab ta tootmisjääke, mulesing-vaba villa ja Öko-Tex sertifikaadiga kangaid. Nahasõbralikud materjalid tagavad mugavuse ka allergikutele. Tema disainid on rohkem kui moeesemed – need on kohanemisvõimelised, ühendades teadliku valiku ja stiili ilma kompromissideta.
“N-20 Studio loob aksessuaare tootmisjääkidest või praagi tõttu maha kantud materjalidest, andes sellele uue elu eksperimentaalse disaini ja mänguliste vormidega. Orgaanilised lõiked, taimedest inspireeritud esteetika ja ootamatud detailid lisavad igale esemele isikupära. Jätkusuutlikkus ulatub materjalidest kaugemale – stuudio pakub hooldus- ja renditeenust, et pikendada toodete eluiga ja vähendada tarbimist. Nahka ei puhastata “täiuslikuks” – looduslikud märgid muutuvad disaini osaks, rõhutades materjali ajalugu. Pakendid on taaskasutatavad või komposteeritavad. N-20 Studio aksessuaarid on teadlik valik neile, kes väärtustavad disaini, millel on lugu ja keskkonnateadlik mõtteviis.
Britten Pärkson loob eksklusiivseid rõivaid, mis mängivad tugevuse ja pehmuse, struktuuri ja voolavuse piiril. Tema naiselik, kuid jõuline disain rõhutab keha ja selle ümber loodavat vormi, tasakaalustades rafineerituse ja vabaduse. Jätkusuutlikkus väljendub teadlikus materjalivalikus ja kvaliteedis – ta eelistab kangaid, mis tagavad kestvuse, ning eksperimenteerib tekstuuride ja tehniliste võtetega, vältides liigset tarbimist. Käsitsi viimistletud rõivad pakuvad enesekindlale kandjale ajatut stiili, mugavust ja ainulaadset karakterit.
ME knit brändi kudumite disaineri Irja Lembra suureks kireks on naturaalsetest lõngadest mugavate ja ajatute kudumite loomine. Tema soov on pakkuda klientidele mugavaid, kuid samas ka silmapaistvaid kudumeid. Disainer tekitab tootmisel võimalikult vähe jääke, tellib materjale vaid nii palju kui tarvis ning proovib mitte üle toota. Kõik kudumid on kootud käsikudumismasinatel väheste jääkidega toetades nii keskkonnasõbralikku elustiili.
Kairi Getman töötab looduslike materjalide ja käsitöötraditsioonide piirialal, ühendades minimalistliku esteetika jätkusuutliku lähenemisega. Tema looming keskendub aeglasele moele, kus rõivad on loodud kestma ja kohanduma kandja eluviisiga. Pehmed siluetid, naturaalsed kangad ja ajatud lõiked loovad harmoonilise koosluse, mis ei allu hooajalistele trendidele. Materjalina kasutab ta ainult looduslikke materjale, kangad värvib ta käsitsi looduslike vahenditega nagu avokaado koored, tammelehed ja kuusekäbid, andes igale esemele unikaalse ja maheda tonaalsuse. Ta usub, et mood peaks olema osa elust, mitte kiiresti vahetatav trend, ning tema looming kutsub üles väärtustama kvaliteeti, loodust ja kestvaid valikuid.
Katariina Seepter uurib enda loomingu kaudu vanu käsitöötraditsioone ja nende kohta tänapäeva maailmas, kombineerides ajalugu jutustavaid elemente kaasaegse vormikeelega. Tema lähenemine ühendab detailitäpsuse, innovatsiooni ja pärimuse, mille kaudu sünnivad omanäolised rõivad. Tootmisel eelistab nullkulu lõikeid ning kasutab 100% orgaanilisi kangaid. Keemiliste töötluste asemel värvib ta kangaid looduslike taimedega. Detailidesse panustab ta erilisel viisil, tuues sisse käsitsi valmistatud elemente ja katsetades erinevate tekstiilitehnikatega, mis annavad igale esemele unikaalse iseloomu.
Sille Randviir ühendab tehnilise disaini ja jätkusuutlikkuse, luues minimalistlikke, ent siiski ka detailirohkeid rõivaid. PUUE brändi aluseks on tootmisjääkide ja järelturu materjalide kasutamine, andes neile uue elu läbi väärtustava taaskasutuse. Ta eelistab naturaalseid ja kauakestvaid kangaid, kombineerides neid taaskasutatud naha ja erilahendustega, näiteks nagu turvavööd aksessuaarides. Kollektsioon “KAOS” näitab, kuidas ringdisaini printsiipidele põhinev disain ja kõrgtehnoloogilised lõiked loovad praktilise ja ajatu terviku teadlikule kandjale.
Tuuliki Peil loob silmapaistvaid ja isikupäraseid taaskasutusel põhinevaid rõivaid, kus iga detail kannab tähendust. Ta töötab intuitiivselt, andes esemetele vormi protsessi käigus. Kõik rõivad valmivad ainult taaskasutatud erineva struktuuri, ajaloo ja ilmega materjalidest. Ta otsib pidevalt viise, kuidas tekstiilitööstuse jääke väärtuslikuks disainiks suunata, ning viib läbi töötubasid, et innustada inimesi nägema taaskasutust loova võimalusena. Kollektsioon “ZODIAC” pakub igale tähemärgile omanäolist tõlgendust, luues rõivaid, mis mitte ainult ei väljenda isikupära, vaid pakuvad ka tuge ja enesekindlust igapäevaelus.
Ülle Järv loob kudumeid, kus loovus ja jätkusuutlikkus sulanduvad tervikuks. Tema disainid eristuvad teadliku materjalivaliku ja käsitööna valmivate detailidega, rõhutades kaasaegset disaini ja praktilisust. Materjalina kasutab ta looduslikke või taaskasutatud lõngu. Enamik rõivaid valmib tellimuspõhiselt, vältides ületootmist ja minimeerides jäätmeid. Lisaks panustab ta teadlikkuse tõstmisse, korraldades töötubasid ja üritusi, mis suunavad inimesi kestlikuma moe poole.
ANTONIUSE MOEETENDUSE 2025 AASTA MEESKOND
Külli Hansen, etenduse juht
Maie Aija, etenduse korraldaja
Kontakt: Maie Aija
maie@lmk.ee
Riga Fashion Week Cärol Ott / carolxott
Fashion Innovators Academy – Susanna Peters / Franz Raver
sTARTUp Day – Margo Laanvee / OOMYO
Tartu Kaubamaja – Irja Lembra / ME knit, Cärol Ott / carolxott, Alisa Vasina ja Anu Sirkas
Tallinna Loomeinkubaator – Cärol Ott / carolxott
HOPP disainipood – New Life Studio ja Margo Laanvee / OOMYO
Tartu Loomemajanduskeskus – Lisette Laanoja
Impact Day – Kerly Koovisk / KENA
EFF´i kõige jätkusuutlikum disainer 2024, nominent – Cärol Ott / carolxott
Antoniuse moeetendusest räägivad 2024. aasta Antoniuse moeetenduse juht Triinu Hansen, Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen ja Estonian Fashion Festivali Showroomi korraldaja Piret Vapajeva. Vestlust juhib Key Külaots. Episood on salvestatud märtsis 2024.
Kuula saadet SIIT!
Antoniuse moeetendus sai alguse 2013. aastal, mil Tartu Loomemajanduskeskus korraldas Tartus, Antoniuse õues Tartu moe- ja aksessuaaridisainerite loomingut tutvustava etenduse pealkirjaga „Kapist välja!“. Etendus esitles Antoniuse õues tegutsevaid disainereid ja pälvis palju tähelepanu.
Kui esimestel aastatel oli moeetenduse märksõnadeks elujaatav värskus, nooruse õhin ning imetabased ideed, siis alates 2020-ndatest pööratakse suurt tähelepanu kollektsiooni kantavusele, selle jätkusuutlikule loomisele ja moeloomingu suunatusele erinevatele sihtgruppidele. Märksõnadeks on roheline mõtteviis, taaskasutus ja kehapositiivsus.
Läbi aegade on Antoniuse moeetenduse eesmärk olnud toetada noori moe- ja aksessuaariloojaid ning aidata neil teha hüpe välisriikide moelavadele. Antonise moeetenduse võitjad on saanud võimaluse osaleda moeetendustel Prantsusmaal, Ukrainas ja Lätis ning võitnud rahalisi auhindu.
Antoniuse moeetendus paistnud silma erinevate uuendustega. Aastal 2014. saadeti etenduse võitja kuuks ajaks praktiseerima Prantsusmaale Lille moeinkubaatorisse, aastal 2022. esitleti etenduse raames esmakordselt Eestis virtuaalset moekollektsiooni.
2018. aastal otsustasid kolme moeetenduse korraldajad – Tartu Loomemajanduskeskus Antoniuse moeetenduse korraldajana, Tartu Kõrgem Kunstikool Pallas etenduse Mood Performance Tants ellukutsujana ning Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduse Oma Mood korraldajana, liita need ühtseks festivaliks ning sai alguse Estonian Fashion Festival.
Alates 2023. aastast, kui Estonian Fashion Festivali tegevjuhiks sai Key Külaots ja suurel määral tõsusi festivali fookusesse jätkusuutlik disain, on ka Antoniuse moeetendus keskendunud jätkusuutlikusele ja keskkonnahoidlikule mõtteviisile.
2024. aastast alates on pööratakse etendusel tähelepanu ka kehapositiivsusele ja eri vanuses, suuruses ning soost modellide kaasamisele. Etendus ei ole vaid kohaliku tähtsusega, disainerid tulevad kohale Eesti erinevatest paikadest ja esitlevad jätkusuutlikke ready-to-wear kollektsioone.
Antoniuse moeetendus on alati omanäoline ja eriilmeline suuresti tänu sellele, et see muutub igal aastal vastavalt korraldajate nägemusele. Etendust on varasemalt juhtinud näiteks moelooja Triinu Pungits, lavastaja Marianne Kütt, turundusekspert Piret Vapajeva, ettevõtja ja moelooja Liis Tiisvelt ning mitmekülgselt andekas moedisainer Johanna Nurm. 2024. aasta etendust korraldab Triinu Hansen ja seda lavastab Henri Hütt.
Läbi aegade on Antoniuse moeetendus tutvustanud avalikkusele põnevaid uusi disainereid, kelle hulgas on olnud järgmised disainerid:
Tiina Andron, Triin Isak, Liina Laaneoja, Epp Mardi, Johanna Nurm, Inga Radikainen, Liisa Soolepp, Kristel Suigussaar, Küllike Tuvikene, Tuuli Vahesaar, Annika Vaalma, Anni Ansmann, Kadi Veesaar, Raine Toss, Milli Maier, Kuul, Layk, Key Külaots, Kaire Avi, Susanna Peters, Paul Berg, OMOM Concept, Fibami, LÕÕM, Anu Sirkas ja paljud teised.