Tartu Loomemajanduskeskus

LMK logo

Esimene Tartu Disainipäev toob kokku suure arvu kohalikke disainereid

disainikodukale

Pühapäeval, 9. juunil 2024 toimub Tartus Antoniuse õues esmakordselt Tartu Disainipäev, mis on pühendatud päranddisainile. Sündmusel osaleb üle 30 disaineri ja käsitöömeistri, kes kasutavad oma loomingus rahvuslikke mustreid, pärimust ja käsitöövõtteid. Lisaks kohalikele disaineritele tutvustavad oma tooteid ka Tartumaal elavad Ukraina meistrid.

Disainipäeval saab näha Tartu ja Tartumaa disainereid, käsitöömeistreid ja kunstnikke, kes põimivad oma loomingus pärimuse, disaini ja jätkusuutlikkuse. Samuti on võimalus tutvuda Tartumaal elavate Ukraina meistrite käsitöö ja rahvuslike mustritega.

Külastajad saavad osta disainerite ja käsitöömeistrite loomingut ning osaleda tasuta töötubades. Töötubades saab proovida plastikust järjehoidjate ja kudumisjääkidest aksessuaaride valmistamist, polümeersavist etnohõnguliste kõrvarõngaste ja naharibadest võtmehoidjate tegemist ning proovida saab ka itaalia pasta valmistamist.Päeva jooksul toimuvad arutelud päranddisaini teemadel, kus otsitakse vastuseid küsimustele, millal käsitööst saab disain ja milline on jätkusuutliku disaini tulevik. Esinejateks on valdkonna eksperdid ja arvamusliidrid, sealhulgas Ave Matsin Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast, Maria-Kristiin Peterson Estonian Fashion Festivalilt ning mitmed teised.

Disainipäeva juhib Jalmar Vabarna, kes annab päeva lõpus ka kontserdi.

Tartu Loomemajanduskeskuse juhi Küli Hanseni sõnul on disaineritepoolne huvi üritusel osaleda üle ootuste suur. “Me näeme, et Tartus ja Tartumaal on palju omanäolisi disainereid, kuid neil pole olnud seni ühist platvormi, kus ennast ja oma tooteid näidata. Disainipäev on loodud selleks, et tutvustada avalikkusele kohalikke disainereid ja käsitöömeistreid ning plaanime selle üritusega jätkata ka järgmistel aastatel,” sõnas Hansen.

Esimesel Tartu Disainipäeval osalevad: AK Taimedisain, KRAAM, Me knit, BlackSunset, TiAmio, Emely Sulg Design, Etnowerk Külluslikud Etnokudumid, Whiteparrot, LUMM wear, Kira Sustainable, Eleriin Seim, KV Savikoda, Pilvevalge, Siret Ott, Triibuvineer, AnnEhe, Pippin Stuudio, Minu Mala, NUUSKIN, AVICENNIA, Eyre Studio Tikandid, LUNALBA, BIBIX, HILP, Kristel Vask ja  mitmed teised disainerid.  

Kogu ürituse ajal on avatud Antoniuse õue meistrite stuudiod ning erakorraliselt on avatud ka loomemajanduskeskuse galeriipood Hopp Disain Küüni tänaval.

Tartu Disainipäev kuulub Estonian Fashion Festivali programmi ja selle elluviimist toetavad Tartu linn ning LEADER-programm. 

Tartu Disainipäeva kohta saab rohkem infot siin / link