Tartu Loomemajanduskeskus

LMK logo

Kingidisaini häkaton

21. ja 22. septembril 2023 toimus Tartus esimest korda Paranduskeldris Kingidisaini häkaton, mida korraldasid Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ärinõuandla.

Osalejaid oli kokku ligi 50, inspiratsioonikõnelejatena astusid üles Anne Rudanovski, Juta Vallikivi ja Andres Kuusik. Mentoritena olid osalejaid juhendamas Liis Tiisvelt, Juta Vallikivi, Tiina Andron, Olger Lehtsaar, Maili Kallaste, Karl Viiol ja Külli Hansen.

Häkatoni eesmärgiks oli luua disainkingitusi, mis on valminud keskkonnasõbralikult ja taaskasutust propageerivalt. Osalejatel oli võimalus kohapeal kasutada erinevaid materjale ja töövahendeid ning teha valmis toote prototüüp. Häkatoni materjalid toodi Tartu linna ja maakonna ettevõtetest: Lasita Maja, A. Le Coq, Eesti Keskkonnateenused, Conectra, Irontec, Doordec, Trükikoda Paar, Salibar, Roosimari sisustusstuudio ja Tartu Akadeemiline Tenniseklubi.

Häkatonil jagati ka auhindu. Tartu linna ettevõtluse arengu osakond saadab sTARTUp Dayle osalema nutika tiimi Tartu Ülikooli muuseumist, kes arendas põnevat toodet Hullu teadlase sarja. Tartu Ärinõuandla pääse alustava ettevõtja kursusele läks Tartu linna tiimi esindajale. Tartu 2024 auhinnaga premeeriti ettevõtet Bibix, kes tootis häkatoni jooksul uue firmapusa prototüübi. Paranduskeldri auhinna – üritus Paranduskeldri ruumides – pälvis Tartu Akadeemilise tenniseklubi tiim, kes suutis lühikese ajaga välja töötada palju praktilise väärtusega kingitusi kasutatud tennisepallidest. A. Le Coqi smuutikastide auhinnad said tiimid, mis esindasid Tartu Kunstikooli, Tartu linna ja ettevõtet Turnit. Tartu Loomemajanduskeskus andis välja koostööauhinna meenete ühiseks väljatöötamiseks ettevõttele SEIK.

Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen: “Kingidisaini häkaton läks täielikult korda ja selle tulemusena tekkis meile palju väga huvitavaid prototüüpe. Mind inspireerisid väga ka häkatoni esinejad Anne Rudanovski ja Andres Kuusik, kes toonitasid üsna sama sõnumit: Kingituse kui toote loomine erineb tavalisest tootest ja seal ei saa arvestada ainult kliendi vajadustega. Kingitus võib olla ka ebapraktiline, kuid sellel peaks sel juhul olema muud väärtused – ta peab kandma kohalikku omapära, jutustama lugu, ja mis kõige olulisem, tulema südamest. Juta Vallikivi pani kuulajaid mõtlema vastutuse üle, mida iga toote looja peaks tundma ja toonitas, et ka taaskasutusmaterjalidest on võimalik toota prügi. Häkatoni tulemusena valmisid enamasti tõesti väga praktilised ja kasutatavad ning vajalikud asjad, mis olid unikaalsed ning samas seotud ka emotsionaalsete lugudega.”

Loe rohkem projekti kohta SIIT

Häkaton on kaasrahastatud projekti „Hack that Fashion“ raames Euroopa Liidu Loov Euroopa Programmist – ja projekti “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Euroopa Komisjoni toetus käesoleva väljaande koostamisele ei tähenda väljaandes esitatud sisu kinnitamist. Väljaandes esitatud sisu peegeldab vaid autorite seisukohti. Euroopa Komisjon ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.

Fotode ja videoklipi autor Andres Keil.

21. septembril 16-21

22. septembril kell 10-18

Tartus Paranduskeldris (Kastani tn 42).

Kas oled huvitatud praktiliste kingituste loomisest turistidele, ainulaadse fännikauba kujundamisest oma ettevõttele või uute toodete loomisest? Kingidisaini häkaton on sinu jaoks ideaalne võimalus.

21. – 22. septembril korraldavad Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ärinõuandla kingidisaini häkatoni, mille eesmärk on töötada välja disainkingitusi, mis on valminud keskkonnasõbralikult ja taaskasutust propageerivalt. Osalejatel on võimalus kohapeal kasutada erinevaid materjale ja töövahendeid ning teha valmis toote prototüüp.

Häkaton toimub Tartu Aparaaditehases asuvas Paranduskeldris ja selle raames  saavad osalejad meistrite ja juhendajate käe all prototüübid ise valmis teha. Lisaks on häkatoni poolt tuge pakkumas erinevad mentorid ja inspiratsiooniesinejad.

Külalisesinejad:

Anne Rudanovski, Kõrgema Kunstikooli Pallas professor, skulptor ja õppejõud, Paberimuuseumi asutaja ning juht.

Andres Kuusik, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse professor ja TÜ neuroturunduse labori ellukutsuja.

Juta Vallikivi, Tartu Kunstikooli arendusprojektide juht ja tiimicoach.

Mentorid:

Liis Tiisvelt, Helen Bunder, Juta Vallikivi, Tiina Andron, Olger Lehtsaar, Maili Kallaste, Karl Viiol ja Külli Hansen.

Valminud toodetele on välja pannud auhinnad Tartu Linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakond, Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu Filmifond ja Tartu Ärinõuandla jt.

Eriauhinnad A. Le Coqilt.

Rohkem infot häkatoni kohta saab: mari@lmk.ee ja tel. 5101819

Registreeru häkatonile kuni 17. septembrini siin:

https://forms.gle/kWwmGNkfEE6Gfsxn6

Häkaton on kaasrahastatud projekti „Hack that Fashion“ raames Euroopa Liidu Loov Euroopa Programmist ja projekti “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ Euroopa Regionaalarengu Fondist.

 

AJAKAVA

21.09 kell 16-21

15:45 Kogunemine ja registreerumine

16.00-16:15 Avasõnad korraldajatelt. Häkatoni idee tutvustus.

16:15-16:45 Inspiratsiooniesineja: Anne Rudanovski, Kõrgema Kunstikooli Pallas professor

16:45-17:30 Häkatoni tiimide loomine ja ideede tutvustamine

17:30 Toekam kohvi- ja suupistetepaus

18:00-18:20 Paranduskeldri masinate ja materjalide tutvustus

18:20-19:30 Ideede arendus mentorite nõustamisel

19:30 Energiapaus

20:00-20:30 Ideede esitlused ja päeva kokkuvõte

20:30-21:00 Vaba aeg tööks Paranduskeldris

22.09 kell 10-18

9:45 Hommikukohvi ja suupisted

10:00-10:20 Päeva avamine ja inspiratsiooniesineja: Andres Kuusik, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse professor

10:20-12:00 Toodete arendus koos mentoritega

12:00 Lõuna

12:30-13:00 Inspiratsiooniesineja: Juta Vallikivi, Tartu Kunstikooli arendusprojektide juht ja tiimicoach.

13:00 Töö jätkub, prototüüpide loomine mentorite nõustamisel

17:00-17:30 Toodete esitlused ja üllatusesineja

17:30-17:45 Auhindade väljaandmine

17:45-18:00 Ühine pildistamine ja pidulik lõpp