Tartu Loomemajanduskeskus

LMK logo

Kingidisaini häkatonil valmisid põnevate ärikingituste prototüübid

KINGIH__KATON-7714

21. ja 22. septembril toimus Tartus esimest korda Paranduskeldris Kingidisaini häkaton, mida korraldasid Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ärinõuandla.

Osalejaid oli kokku häkatonil ligi 50, inspiratsioonikõnelejatena astusid üles Anne Rudanovski, Juta Vallikivi ja Andres Kuusik. Mentoritena olid osalejaid juhendamas Liis Tiisvelt, Juta Vallikivi, Tiina Andron, Olger Lehtsaar, Maili Kallaste, Karl Viiol ja Külli Hansen.

Häkatoni eesmärgiks oli luua disainkingitusi, mis on valminud keskkonnasõbralikult ja taaskasutust propageerivalt. Osalejatel oli võimalus kohapeal kasutada erinevaid materjale ja töövahendeid ning teha valmis toote prototüüp. Häkatoni materjalid toodi Tartu linna ja maakonna ettevõtetest: Lasita Maja, A. Le Coq, Eesti Keskkonnateenused, Conectra, Irontec, Doordec, Trükikoda Paar, Salibar, Roosimari sisustusstuudio ja Tartu Akadeemiline Tenniseklubi.

Häkatonil jagati ka auhindu. Tartu linna ettevõtluse arengu osakond saadab sTARTUp Dayle osalema nutika tiimi Tartu Ülikooli muuseumist, kes arendas põnevat toodet Hullu teadlase sarja. Tartu Ärinõuandla pääse alustava ettevõtja kursusele läks Tartu linna tiimi esindajale. Tartu 2024 auhinnaga premeeriti ettevõtet Bibix, kes tootis häkatoni jooksul uue firmapusa prototüübi. Paranduskeldri auhinna – üritus Paranduskeldri ruumides – pälvis Tartu Akadeemilise tenniseklubi tiim, kes suutis lühikese ajaga välja töötada palju praktilise väärtusega kingitusi kasutatud tennisepallidest. A. Le Coqi smuutikastide auhinnad said tiimid, mis esindasid Tartu Kunstikooli, Tartu linna ja ettevõtet Turnit. Tartu Loomemajanduskeskus andis välja koostööauhinna meenete ühiseks väljatöötamiseks ettevõttele SEIK.

Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen: “Kingidisaini häkaton läks täielikult korda ja selle tulemusena tekkis meile palju väga huvitavaid prototüüpe. Mind inspireerisid väga ka häkatoni esinejad Anne Rudanovski ja Andres Kuusik, kes toonitasid üsna sama sõnumit: Kingituse kui toote loomine erineb tavalisest tootest ja seal ei saa arvestada ainult kliendi vajadustega. Kingitus võib olla ka ebapraktiline, kuid sellel peaks sel juhul olema muud väärtused – ta peab kandma kohalikku omapära, jutustama lugu, ja mis kõige olulisem, tulema südamest. Juta Vallikivi pani kuulajaid mõtlema vastutuse üle, mida iga toote looja peaks tundma ja toonitas, et ka taaskasutusmaterjalidest on võimalik toota prügi. Häkatoni tulemusena valmisid enamasti tõesti väga praktilised ja kasutatavad ning vajalikud asjad, mis olid unikaalsed ning samas seotud ka emotsionaalsete lugudega.”

Häkatoni rahastati projektiga “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ Euroopa Regionaalarengu Fondist.